Trening dla dzieci Ninja Kids. Jeśli podoba Ci się ta inicjatywa to odezwij się do nas klikając jeden z przycisków. Nie pożałujesz!
Trening dla dzieci Ninja Kids? Jak wygląda?
Trening dla dzieci wykonujemy zgodnie ze sztuką prowadzenia treningu. W tym wpisie dowiesz się bardziej szczegółowo jak prowadzimy treningi dla dzieci, a może też wyciągniesz coś dla siebie. Uwaga! Ninja Kids składa się z wielu dyscyplin takich jak: biegi przełajowe, lekkoatletyka, kalistenika, akrobatyka, parkour, freerun oraz ocr.
Trening dla dzieci Ninja Kids wymaga rozgrzewki w technologii RAMP+
Gdy spojrzysz na kogokolwiek trenującego… BA…! Nawet pogadasz z nim, to poinformuje Cię, że trzeba się rozgrzać przed treningiem.
Gdy zapytasz trenera jak masz się rozgrzać przed treningiem, to zamiast odpowiedzi, otrzymasz stertę pytań. Gdy się zdenerwujesz i powiesz, żeby odpowiedział Ci konkretnie, to jeśli jest naprawdę dobrym trenerem, to z pewnością odpowie Ci „to zależy, jeśli naprawdę chcesz wiedzieć więcej to trzymaj moją wizytówkę, umów się ze mną”.
Postaramy się wytłumaczyć dlaczego się tak dzieje i dlaczego stosujemy w treningu dla dzieci Ninja Kids technologię RAMP+, no i oczywiście czym ona jest?
Trening dla dzieci Ninja Kids: Dlaczego technologia RAMP się nie sprawdza?
Rozpocznijmy od definicji:
- R jak Raise– podniesienie temperatury mięśni i poprawa pod kątem ich elastyczności, zwiększenie tempa przepływu krwi oraz wstępne pobudzenie układu nerwowego do wyższych obciążeń. Ten etap rozgrzewki przeprowadza się w zakresie przemian tlenowych z wykorzystaniem ćwiczeń wydolnościowych przez około 5 minut. W treningu dla dzieci Ninja Kids często wykorzystujemy do tego pajacyki w wersji klasycznej, równoległej, mieszanej, bieg bokserski, krok odstawno-dostawny, bieg w podporze, klaśnięcie pod kolanem w marszu, prosty tor przeszkodowy wymuszający nieustanny ruch, a niekiedy proste zabawy typu berek na ograniczonej przestrzeni.
- A jak Activate– w tej fazie aktywujemy największe grupy mięśniowe (klatka, plecy, nogi) + te grupy mięśniowe, które będą obciążane szczególnie na danej jednostce treningowej. Do tego celu używamy ćwiczeń takich jak pies z głową do dołu, deska w każdym możliwym wariancie, martwy ciąg jednonóż bez obciążenia, przysiad, pompka, aktywny zwis na drążku.
- M jak (Miłość xD) Mobilize– zwiększenie ruchomości i zakresu ruchu w stawach, oraz nauka wzorców ruchowych poprzez aktywację proprioreceptorów (takich receptorów, które na przykład informują nas o położeniu w przestrzeni naszego ciała) co mocno ułatwia wykonanie efektywnego i bezpiecznego treningu. Dynamiczne wykroki przy zachowaniu ustalonych odległości, pozycji ciała, ruchów pobocznych; skip A w miejscu z zachowaniem centymetrowego odstępu stopy od podłoża, jaskółka, skręty w opadzie tułowia, wypad ze skrętem tułowia, przysiady w podporze itp.
- P- Potentiate– stopniowe zwiększanie intensywności w celu przygotowania układu szkieletowo-mięśniowego, nerwowego i hormonalnego do wyższych obciążeń treningowych. Stosujemy głównie przebieżki, ćwiczenia wielostawowe, połączenia tych elementów.
I teraz pytanie! Dlaczego to podejście może nie sprawdzać się u dzieci?
Oczywiście znajdzie się pomysł na WOJSKOWĄ MUSZTRĘ. Byłaby ona niezbędna, gdybyśmy prowadzili ośrodek przygotowania Olimpijskiego. Weźmy jednak wyniki na stół. Z ostatniej Olimpiady, która odbywała się w Tokio nasi rodacy przywieźli 14 medali. Niesamowity sukces! Jest to najwyższy wynik od czasów Sydney 2000!
Ale co jeśli umieścimy te 14 medali w kontekście ilości dzieci na treningach Ninja Kids?
Jeśli czujesz, że trening dla dzieci Ninja Kids to coś dla Twojego dziecka , to napisz do nas i zapytaj jak dołączyć?
Czy takie podejście krzywdzi pozostałe 2% dzieci?
Aby stać się mistrzem, należy trenować jak mistrz, odpoczywać jak mistrz, myśleć jak mistrz, odżywiać się jak mistrz, niemalże kopiować mistrza.
I jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach! „Niemalże kopiować mistrza” ma większą moc nic mogłoby się wydawać. Każdy człowiek rodzi się z innym DNA, innym somatotypem, innym układem synaps i jeszcze innymi warunkami, w których dane synapsy się rozwijają. Nakładając na to czas i przestrzeń, w których ludzki organizm funkcjonuje w głębokich przemyślenia można dojść do wniosku, że nie istnieje coś takiego jak UNIWERSALNA ŚCIEŻKA DO MISTRZOSTWA.
Nawet jeśli trafia do nas przyszły medalista olimpiady, to uwierz, że jego organizm naturalnie pójdzie tam, gdzie będzie podłoże o podwyższonym reżimie treningowym. My to zauważymy, powiemy o tym rodzicom, uściśniemy dłoń i będziemy życzyć sukcesów. Jeśli jednak wpadniesz na pomysł, że „skoro tak, to będę bardziej cwany i od razu wrzucę go do grupy, gdzie jest podwyższony reżim treningowy i będzie mieć rok lub dwa treningów za sobą w podwyższonym reżimie treningowym”. Może się to udać! Nie przeczymy! Ale może skończyć się autosabotażem, (więcej o autosabotażu można przeczytać tutaj). W taki sposób możesz łatwo „zabić” olimpijczyka i zostać nieświadomym „mordercą na wolności”.
Czym jest metoda rozgrzewki RAMP+?
Metoda uwzględnia wszystkie elementy wspomniane w tym artykule, natomiast zawiera pewne odstępstwa, gdy na przykład dzieci mają gorsze samopoczucie, lub całkowicie im „odbija” (jako rodzic wiesz o co chodzi xD).
W takich sytuacjach często dodajemy więcej zabaw, czasami siedzenia i żartowania na temat trenera, tego jakie ma śmieszne historie, wygląd albo coś z czego można się pośmiać.
Tradycyjna metoda RAMP jest opracowana przez naukowca Dr Ian Jeffreys, który jest światowym autorytetem w tym aspekcie. Nie zawiera jednak aspektu psychologicznego, który dla każdego, kto choć raz w życiu zrobił trudny trening, ten wie, że jest to szalenie ważne.
Dlatego szczególnie jeśli jesteś nowym rodzicem i widzisz jak działamy i do końca nie rozumiesz o co tu chodzi, to cud się stał, że trafiasz na tego bloga. Długoterminowy zrównoważony trening wymaga podejścia podpartego wieloma technikami psychologii. Takie podejście podsyca ogień w sercu do działania i zbliża nieustannie Twoje dziecko do Olimpiady!
Zaczynasz rozumieć jak tworzymy trening dla dzieci Ninja Kids? napisz do nas i zapytaj jak dołączyć?
Trening dla dzieci Ninja Kids- 10 przykładowych zadań, które będą spotykane po rozgrzewce
- Bieg wahadłowy– bardzo popularne ćwiczenie kształtujące szybkość. Wyznaczamy dwa punkty między którymi trzeba wykonać jedno ćwiczenie zarówno w drodze do punktu drugiego jak i w drodze powrotnej (na przykład 5 pompek). Zwykle 5-6 serii z narastającą trudnością dobranych ćwiczeń.
- Zwis aktywny na drążku z progresją- bieg do drążka 50 metrów sprintem, zwis aktywny 15 sekund, powrót 50 metrów sprintem/odpoczynek 60 sekund. 5 serii i w każdej dodajemy 5 sekund zwisu na drążku dłużej. Jeśli dokładanie nie jest możliwe, kontynuujemy poprzednią liczbę sekund zwisu.
- 3 minuty na akrobatykę: gwiazdy, fiflaki, stanie na rękach
- Tor przeszkodowy na czas: 5 minut na wykonanie toru przeszkodowego z pięcioma przeszkodami zadanymi przez trenera. W drugiej turze 4 minuty na to samo zadanie. W trzeciej dajemy tylko 3 minuty.
- Lider: Zadanie analogiczne do powyższego, natomiast wyznaczamy lidera, który ustala 5 przeszkód dla reszty dzieci. Ma na to zadanie 5 minut. Jeśli okaże się, że któryś uczestnik nie poradzi sobie z zadaniem, to lider ma obowiązek pokazać inne zadanie. Jeśli lider nie zmieści się w czasie lub któryś z uczestników zadania nie zrobi to musi zrobić 10 padnij powstań. Jeśli któreś dziecko specjalnie nie zrobi zadania, aby wkopać lidera, to lider jest bezpieczny, a „cwaniaczek” robi 20 burpee 🙂
- Mostek pod barierką- szukamy barierek, które są tak niskie, że nie mieści się pod nią pionowo ustawiona kość piszczelowa trenera (długość od stopy do kolana). Należy przejść pod barierką 10 razy tak, aby ziemii dotykały tylko i wyłącznie stopy.
- Ballance beam- szukamy wąskiego murka, ławki, deski (czegokolwiek) co możemy wkorzystać jako równoważnie. Naszym celem jest minimum 3 minuty chodzić po równoważni przez jak najdłuższy czas nie spadając z niej.
- Ninja Jumps- zadaniem jest nauka odbijania się lewą i prawą stopą od pionowych lub pochyłych elementów w biegu. Wybieramy minimum 5 elementów na maksymalnie 100 metrach i w biegu odbijamy się od nich .
- Dzik- Każdy ma obowiązek biegać między drzewami, jeśli nie biega to robi karne 10 przysiadów. Na hasło dzik każdy ma 5 sekund, aby wskoczyć na drzewo i utrzymać się na nim 3 sekundy. Jeśli nie ktoś nie zdąży lub spadnie z drzewa, to walczy z dzikiem robiąc 5 burpee. Grę kontynuuj przez 5 minut.
- Skok w dal z miejsca- każdy rysuje linię ze swoim imieniem. Następnie zaczyna skakać 10 razy w przód, skupiając się na każdym kolejnym skoku. Po oddaniu dziesięciu skoków rysuje linię i podpisuje ją swoim imieniem oraz dopisuje cyfrę „1”, aby wiedział, że to pierwsza próba. Należy wykonać trzy takie próby, starając się poprawić swój rekord za każdym razem. Na koniec zalecamy najdłuższą odległość zmierzyć tip-topami. W sytuacji, gdy po skoku uczestnik pójdzie krok w przód, to seria taka liczy się jako spalona i należy rozpocząć od nowa pomijając jej wynik. Można spalić dwa razy (maksymalnie zatem wykonuje się 5 serii).
Trening dla dzieci Ninja Kids- zakończenie
Na początku paradoksalnie był ład w postaci rozgrzewki, a nie ” biblijny chaos” xD Następnie odbył się trening właściwy, aby na końcu wprowadzić trzy dodatkowe elementy charakterystyczne dla naszych treningów Ninja Kids.
- Element 1 Schłodzenie- zwykle 2-3 minuty spokojnego biegu,
- Element 2 Rozciąganie- około 5 minut ćwiczeń statycznych rozluźniających ciało, poprawiających elastyczność stawów i mięśni oraz przyspieszających regenerację
- Element 3 Okrzyk bojowy Ninja Kids- Na koniec wszyscy stajemy w kółku i trzy krotnie krzyczymy „1-2-3 Ninja”. Pierwszy raz cicho, później głośniej i ostatni raz z całej siły!
I jak? Trening dla dzieci Ninja Kids to coś dla Ciebie? napisz do nas i zapytaj jak dołączyć?
Trening dla dzieci Ninja Kids- słowo na koniec
Jesteśmy fanatykami rozwoju osobistego, a żeby mieć uprawnienia do przypinania sobie takich łatek, to wiedz że z otwartą głową podchodzimy do zadań, które wykonują Twoje dzieci. Jeśli chcesz podzielić się z nami w komentarzu swoimi pprzemyśleniami na temat treningu, zrób to! Nawet jeśli jest to słowo krytyki poprartej rzetelnymi danymi literaturowymi. Chętnie się doszkolimy, a im więcej takiej wiedzy się przewinie tym szybciej będziemy na szczycie jakości treningów, z których korzystasz. Dziękujemy, że jesteś!
Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na swojej tablicy!