Sportplay.pl

Sklep z ubraniami Ninja Kids

Treningi dla dzieci w Gdańsku

Zajęcia dla dzieci outdoor czyli o czym powinien pamiętać rodzic wysyłając dziecko na trening pod chmurką? Część 2/2

W pierwszej części artykułu o zajęciach dla dzieci outdoor pokazaliśmy jak ważną rolę pełni powolna, zrównoważona adaptacja organizmu do kolejnych obciążeń treningowych, przygotowaliśmy porady jak rozpocząć treningi na zewnątrz, oraz podzieliliśmy się dobrymi i złymi praktykami rodziców w kontekście nastawienia dzieci do sportu. Oprócz przekazania wiedzy, zleciliśmy czytelnikom do wykonania retrospekcję i pierwsze plenerowe zadanie do wykonania. Choć druga część artykułu jest autonomiczna, to przyswojenie całości da Ci największe rezultaty. (czytaj pierwszą część

 

Artykuł powstał przy współpracy z dosportnow.com w celu wzbogacenia czytelników w wiedzę na temat podjęcia aktywności fizycznej pod chmurką.

Zwróć uwagę jacy trenerzy, prowadzą zajęcia dla dzieci.

Podejmując decyzję liczysz prawdopodobnie na to, aby Twoje dziecko wyciągnęło realne korzyści ze spędzanego na zajęciach czasu. Sugerujemy poszukiwać trenerów, którzy swoim doświadczeniem udowodnili pewną stałość w decyzjach. Co to znaczy? Aby wyciągnąć realne korzyści z treningów, należy trenować z odpowiednią częstotliwością i przez odpowiednią ilość czasu. 

 

Nie można również pomijać wiedzy oraz nastawienia danego trenera. Taka osoba będzie ważnym autorytetem dla Twojego dziecka. Jaki to autorytet, gdy trener odwróci się od ćwiczącego po pół roku i nie zrealizuje obietnicy? Jaki to trener, który nie był przyuczającym się fachu od swojego mistrza? Jaki to trener, który nie mówi z pasją o pracy z drugim człowiekiem? Jaki to trener, który jest zadufany w sobie i nie obchodzi go dobro podopiecznego? 

 

Istnieje masa czynników, które świadczą o dobrym trenerze. Kilka rzeczy można sprawdzić:

 • sprawdź czy przypadkiem nie skacze z kwiatka na kwiatek (zmienia pracę co miesiąc albo co dwa);
 • zapytaj go o konkurencję, jeśli wyjdzie z twarzą i nie powie nic złego o nich, to świadczy o jego dobrym podejściu;
 • sprawdź czy oferuje długoterminowe kontrakty – to jeden z czynników mówiących o tym, że poważnie traktuje rozwój swoich podopiecznych;
 • sprawdź czy oferuje więcej niż mówi – to najprostszy test na trenera, aby sprawdzić czy naprawdę zależy mu na swoich podopiecznych;
 • pogadaj z nim po prostu i sprawdź jak się z nim rozmawia – czy jest kulturalny? Czy potrafi wytłumaczyć w zrozumiały sposób swoją propozycję? Czy jest pomocny?

 

Wybór trenera jest bardzo ważnym aspektem rozwoju dziecka. Wiele powiedzeń i wartości dzieci będą od trenera przechwytywać. Warto mieć pewność, że pracują z człowiekiem stabilnym emocjonalnie, konsekwentnym, słownym i o odpowiedniej prezencji.

Ile kosztują zajęcia dla dzieci?

Podejmując jakąkolwiek decyzję należy spojrzeć na koszta, abyśmy przez przypadek nie wpędzili się przez nieświadome decyzje w jakieś tarapaty finansowe. Warto zwrócić uwagę, że aktywność fizyczną nieraz nazywamy inwestycją z pełną świadomością tych słów . Dlaczego? Oszczędności wygenerowane na lekach, wizytach u lekarza, a nawet u psychologów, nie wspominając o czasie, który traci się na odzyskiwanie zdrowia fizycznego i psychicznego, to coś, co Ci zostanie w kieszeni. Mimo wszystko, trzeba wiedzieć od czego zacząć.

Rozpocznij bezpłatnie

Jeśli dobrze zajrzysz do swojej garderoby, okaże się, że nie musisz kupować NICZEGO. Dres, stare buty,  kurtka i gotowi na pierwszy spacer. Praktykując to podejście nawet przez 2 lata, prawdopodobnie dres i buty nadal będą nadawać się do dalszej kontynuacji spędzania czasu wolnego na dworze. 

 

Po drodze na spacerach spotkasz mnóstwo siłowni zewnętrznych z instrukcjami jak z nich korzystać. Jeśli zbierzesz w sobie wystarczająco dużo odwagi, to na placu zabaw zagadasz do innego rodzica. Twój syn czy córka pozna inne dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolejno umówić się na wspólne spacery od czasu do czasu. Im więcej czasu wygospodarujesz na studiowanie map google, kreatywność, planowanie, tym taniej spędzisz czas wolny. 

 

Warto również rozważyć harcerstwo. Jeśli jednak chcesz wejść na wyższy poziom i uczestniczyć w treningach, będziesz musiał/musiała liczyć się z inwestycją finansową. Bierz więc w dłoń Excella i liczymy.

Strój sportowy

(Ta prognoza wydatków powstała w roku 2021)

Najlepiej mieć dwa lub trzy zestawy tych samych ciuchów, aby wolniej się zużywały oraz dbanie o ich czystość była mniej uciążliwa. Zbierać ciuchy możemy rozkładając sobie zakupy w dłuższym okresie (np w ciągu 6 kolejnych miesięcy). Na ten cel będziemy potrzebować od 1000 do 2000 zł na wyposażenie całoroczne, a następnie nie więcej niż 500zł/rok w celu uzupełniania garderoby.

 

 

Co trzeba mieć, aby trenować cały rok na dworze?

Buty sportowe trailowe i płaskie (w zależności od terenu), skarpetki, sportowe spodenki, leginsy, dresy, koszulka termoaktywna, longsleeve, koszulka sportowa luźna, wiatrówka, czapka z daszkiem, czapka termoaktywna,komin, czołówka na ciemne dni, rękawiczki sportowe, ciepła kurtka po treningu, kurtka do biegania przeciwdeszczowa, plecaczek na posiłek i bidon z ciepłą herbatą lub wodą.

Koszty Zajęć z trenerem

Na szczęście nie rozmawiamy o rajdach motorowych, czy innych ekstremalnych sportach, gdzie 200 tysięcy na sezon przygotowawczy to podstawa najniższa z możliwych.

 

Ceny pojedynczych zajęć dla dzieci w grupie oscylują wokół 40zł/h. Rok ma 52 tygodnie, a w związku z tym, że rekomenduje się uprawianie sportu w celach prozdrowotnych minimum trzy razy w tygodniu, to należy się liczyć z wykupieniem 156 zajęć. Koszt roczny takiej inwestycji to 6240 zł.

 

Często firmy proponują rabaty maksymalnie do 15% w zależności od ilości wykupionych zajęć oraz długości kontraktu. Im więcej zajęć w pakiecie, im dłużej lojalnym klientem jesteś i im większą kwotę jesteś w stanie zapłacić z góry, tym większy rabat możesz uzyskać. Pamiętaj jednak, że to 40zł/h jest tylko orientacyjne i wcale nie oznacza standardu. Jest mnóstwo czynników przemawiających za tym, że niekiedy zajęcia są tańsze lub droższe trochę lub dużo droższe niż powyższa kwota. Nie zmienia to faktu, że znajdziesz zajęcia w powyższej cenie.

 

Odradzamy wybierać zajęcia o skrajnie niskiej (poza rynkowej) cenie. Jeśli ktoś oferuje dużo niższą cenę warto dokładnie to sprawdzić. O ile kluby sportowe mogą być dofinansowane z ministerstwa i działać bez zarzutu, to musisz widzieć, że od czasu do czasu na rynku pojawia się ktoś kto nie wziął kalkulatora, nie policzył kosztów utrzymania grupy przez cały rok, kosztów prowadzenia firmy oraz nie wziął pod uwagę zabezpieczenia „na czarną godzinę”. W takiej sytuacji okazuje się, że nagle trener otrzymuje w zaskakującym dla wszystkich momencie lepszą propozycję pracy, napisze „przepraszam” i tyle z układu trenowania Twojego dziecka :). Ma to straszne konsekwencje, ponieważ poważny trener nie mógł z Tobą współpracować przez kilka miesięcy, przez co jego motywacja związana z finansami jest bardzo stresująca. Po „wpadce” z trenerem niesmak pozostaje. Drugi raz tak szybko nie zaufasz nawet solidnemu trenerowi, co równa się dalszemu bólowi finansowemu fachowców. W skrajnym wypadku, nawet dobra marka może powiedzieć „mam dość” i zaprzestać działalności.  

Może się zdarzyć również tak, że pojawi się potężny konkurent, z nieograniczonym kapitałem. W takiej sytuacji wprowadzi politykę niskich cen na tyle długo, aż klienci przejdą do nich. Wtedy nawet dobrzy trenerzy odejdą. My jak zwykle będziemy zachęcać do wspierania lokalnych przedsiębiorców, aby różnorodność była jak największa.

Podsumowując finanse. Proponujemy wybrać z rynku tyle zajęć płatnych na miarę swoich możliwości, a resztę rekomendowanej aktywności uzupełnić własną kreatywnością.

Obozy, półkolonie i zimowiska

Dodatkowym aspektem uczestniczenia w grupie i wyciągnięcia jak największych korzyści jest zaangażowanie się w wyjazdy z tą grupą.

 • Obozy i zimowiska ok. 2000-3000 zł za turnus,
 • Półkolonie ok. 1000 zł za turnus.

 

Zakładając, że wybierasz się na jeden obóz i jedną półkolonię, musisz liczyć się z dodatkowym ekwipunkiem, na który wydasz maksymalnie 1000 zł. Podsumowując: taka częstotliwość wyjazdów będzie kosztować około 4000 zł/rok.

Zawody

Nieodłącznym elementem motywacji jest możliwość sprawdzenia swojej siły i postępów. Do tego celu zachęcamy wystartować minimum dwa razy w roku nastawiając się maksymalnie na rywalizację, a pozostałe starty raz na kwartał dla zabawy. Jeśli kupimy odpowiednio wcześniej starty dla swoich dzieci i zaplanujemy cały rok z góry, to nie powinniśmy zapłacić więcej niż 50 zł za start. Oczywiście do tego dochodzi logistyka, jedzenie, wydanie dodatkowych pieniędzy na wydarzeniu itp, więc warto brać pod uwagę nie 50zł a 100zł za start. Rocznie zatem nie powinniśmy wydać więcej niż 600zł na starty (jeśli startujemy lokalnie).

Podsumowanie wydatków:

 • Strój sportowy: ok 1500 zł,
 • Zajęcia z trenerem: 6240 zł,
 • Wyjazdy na obozy/półkolonie: 4000 zł,
 • Zawody: 600 zł

W sumie musimy liczyć się z wydatkiem rocznym na poziomie około 12340 zł uwzględniając powyższe założenia. W przybliżeniu jest to inwestycja ok 1000zł/dziecko miesięcznie.

 

To istotna dana w podejmowaniu decyzji o aktywności fizycznej. Jeśli w pełni chcemy oprzeć propagowanie aktywności fizycznej w naszej rodzinie na współpracy z trenerem, to rekomendujemy, aby wydatki na ten cel nie przekroczyły nigdy 20% budżetu gospodarstwa domowego. Przekraczanie tego pułapu może prowadzić do tarapatów finansowych. Excell to Twój przyjaciel, zaprzęgnij go do pracy zanim podejmiesz decyzję.

To o czym rodzicu powinieneś pamiętać przygotowując swoje dziecko na treningi outdoor?

 • Pamiętaj, że możesz rozpocząć bez inwestycji nawet złotówki.
 • Pamiętaj, że pozytywne nastawienie Twojego dziecka, to klucz do sukcesu.
 • Ubieraj się odpowiednio do pogody i celu, a nie do daty w kalendarzu.
 • Nie polecamy wydawać na ten cel więcej niż 20% budżetu gospodarstwa domowego.
 • Jeśli masz oszczędności, wynegocjujesz większy rabat podpisując dłuższy kontrakt. (zachęcamy do oszczędzania na różne cele, ale w tym aspekcie mistrzem jest blog jakoszczedzacpieniadze.pl, na który gorąco zapraszamy)
 • Jeśli nie mieścisz się w budżecie, to zastanów się jak połączyć bezpłatne metody wdrażania aktywności fizycznej wraz z tymi płatnymi, które wyżej opisaliśmy. Excell Ci w tym pomoże.
 • Sprawdź trenera, który oferuje Ci usługi.

Ale najważniejsze to po prostu zacznij i nie mów, że się nie da! 🙂

Podziękowania

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zdajemy sobie sprawę, że temat może rodzić więcej pytań niż dawać odpowiedzi. Zadaj je w komentarzu. Jeśli pojawi się mnóstwo ciekawych pytań i zagadnień, to sporządzimy trzeci bonusowy artykuł. Na większość pytań znajdziesz paradoksalnie odpowiedź podczas codziennej praktyki aktywności fizycznej, wiec do znudzenia powtarzamy: ZACZNIJ TERAZ.

 

Jeszcze raz dziękujemy za gościnę ekipie dosportnow.com, na któego blogu znajduje się pierwsza część tego artykułu. Dziękujemy szanowni czytelnicy, że zechcieliście przeczytać tak obszerny artykuł. Mamy nadzieję, że jest on wartościowy i pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie o czym należy pamiętać w wyborze zajęć outdoorowych dla dzieci.

Pozdrawiamy
Trener Adam Zagórski,
Trener Jacek Czeczot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 razy!

Ale to żaden pech!

Wiemy jak unikać pecha robiąc odpowiednie rzeczy! Zapisując się poniżej otrzymasz 7 tajemnic, dzięki którym nie przytyjesz. A jeśli tak się stanie, to jest to szczęście, a nie pech! Pobierz i sprawdź za darmo!